Sort by

Frank has logged 549 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Death King

The Death King

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hey Ram

Hey Ram

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
I Wish I Still Believed In God

I Wish I Still Believed In God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★
Edit this entry  
13
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Fantasma

Fantasma

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Time

Star Time

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Roller Coaster Rabbit

Roller Coaster Rabbit

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Company

Company

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tummy Trouble

Tummy Trouble

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry