Sort by

Frank has logged 62 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Things

Things

1989
×
½
Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
25
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Edit this entry  
24
Zero Day

Zero Day

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Pop

American Pop

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pola X

Pola X

1999
×
★½
Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Old Habits

Old Habits

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Tagged

Tagged

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★
Edit this entry  
11
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★½
Edit this entry  
06
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry