Frank has logged 49 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1900

1900

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Starman

Starman

1984
×
★★½
Edit this entry  
25
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Machete

Machete

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Don't

Don't

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
★★
Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The River

The River

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Am a Sex Addict

I Am a Sex Addict

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★½
Edit this entry  
05
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
WUSA

WUSA

1970
×
★★
Edit this entry  
03
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry