Sort by

Freddofilms has logged 134 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jesy Nelson:

Jesy Nelson: "Odd One Out"

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Texas, Adios

Texas, Adios

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tremors 4: The Legend Begins

Tremors 4: The Legend Begins

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry