Fred has logged 129 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Everest

Everest

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
White Girl

White Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
08
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★
Edit this entry  
08
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fair Game

Fair Game

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★½
Edit this entry