Sort by

Fredrik has logged 838 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nudist Colony of the Dead

Nudist Colony of the Dead

1991
×
½
Edit this entry  
30
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
King Lear

King Lear

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Postman

The Postman

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Other Side of Midnight

The Other Side of Midnight

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hitler: A Film from Germany

Hitler: A Film from Germany

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ted - Show Me Love

Ted - Show Me Love

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Yellow Ticket

The Yellow Ticket

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Orphan

Orphan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Guest Is Coming

A Guest Is Coming

1947
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
11
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Iphigenia

Iphigenia

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Treasure Hunt

The Last Treasure Hunt

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Providence

Providence

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unknown Soldier

Unknown Soldier

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry