Sort by

Fredrik has logged 641 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Macario

Macario

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Innocent Sorcerers

Innocent Sorcerers

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Caesar Must Die

Caesar Must Die

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Two Women

Two Women

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Child of Paris

The Child of Paris

1913
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
North to Alaska

North to Alaska

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Beat Girl

Beat Girl

1960
×
★★½
Edit this entry  
09
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Innocent Sorcerers

Innocent Sorcerers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★½
Edit this entry  
30
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
Term of Trial

Term of Trial

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry