Sort by

FreeJanetYellen has logged 103 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Civil War

The Civil War

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trump Prophecy

The Trump Prophecy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Beauty

Black Beauty

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jumper

Jumper

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry