Sam has logged 203 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jumanji

Jumanji

1995
×
Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Edit this entry  
22
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Transformers

Transformers

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry