FridayMike has logged 27 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry