Sort by

FridayMike has logged 23 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry