2016

Jasper Behrensdorf Jasper Behrensdorf’s year in review

Jasper’s highest rated films

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★½

  • Star Trek

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • Gladiator

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Crosscurrent

    ★★★★½

  • Girl Asleep

    ★★★★½

  • Mahana

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Now You See Me

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Shooter

Jan 1

Last Film

National Lampoon's Christmas Vacation

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
53 films
Comedy
48 films
Action
43 films
Adventure
41 films
Fantasy
24 films
Sci Fi
21 films
Thriller
21 films
Family
18 films
Crime
16 films
Romance
11 films
USA
82 films
France
17 films
UK
12 films
Germany
11 films
Canada
9 films
China
9 films
Hong Kong
6 films
New Zealand
4 films
Sweden
4 films
Ireland
4 films
English
99 films
French
16 films
German
12 films
Chinese
9 films
Russian
7 films
Spanish
7 films
Swedish
4 films
Portuguese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 61

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Outcast
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Continuity

Films watched in 2016

  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Kubo and the Two Strings
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Whiplash
  • Jem and the Holograms
  • Jack Reacher
  • Finding Dory
  • Guardians of the Galaxy
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Doctor Strange
  • Ice Age
  • The Lobster
  • Star Trek
  • We Bought a Zoo
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Gods of Egypt
  • The Change-Up
  • Star Trek Beyond
  • Independence Day: Resurgence
  • Now You See Me 2
  • We're the Millers
  • Two Night Stand
  • The Assassin
  • The Huntsman: Winter's War
  • Brave
  • Jason Bourne
  • The Neon Demon
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Zootopia
  • Airplane!
  • Deadpool
  • How to Train Your Dragon
  • Dirty Dancing
  • Green Room
  • Sing Street
  • Emerald Green
  • The Sweet Escape
  • Truman
  • Miss Congeniality
  • Flubber
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • Sapphire Blue
  • Ruby Red
  • The Boy
  • Ant-Man
  • A Man Called Ove
  • X-Men: Apocalypse
  • Gladiator
  • OSS 117: Cairo, Nest of Spies
  • Underworld: Awakening
  • Shanghai Noon
  • Captain America: Civil War
  • Rubber
  • Ghostquake
  • The Jungle Book
  • Ip Man 3
  • Spotlight
  • You're Ugly Too
  • The Dark Side of the Moon
  • Snowpiercer
  • Ip Man 2
  • Iron Man 3
  • A Dragon Arrives!
  • Indignation
  • Little Men
  • Time Was Endless
  • The End
  • War on Everyone
  • Saint Amour
  • Before the Streets
  • Siv Sleeps Astray
  • Remainder
  • The Ones Below
  • Fortune Favors the Brave
  • News from Planet Mars
  • Zero Days
  • Chi-Raq
  • The Commune
  • Life After Life
  • Room
  • I Am Nero
  • Crosscurrent
  • While the Women Are Sleeping
  • Girl Asleep
  • Louis & Luca: The Big Cheese Race
  • Elixir
  • The First, the Last
  • Continuity
  • Trivisa
  • Letters from War
  • Old Stone
  • Creepy
  • Fire at Sea
  • Mahana
  • The Yard
  • Agnes
  • The Gunman
  • Anomalisa
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Outcast
  • Bad Boys
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • The Hateful Eight
  • The Amazing Spider-Man
  • The Big Short
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Law Abiding Citizen
  • Larry Crowne
  • Now You See Me
  • National Lampoon's Van Wilder
  • The Last Witch Hunter
  • Galaxy Quest
  • 10 Things I Hate About You
  • Kill Me Three Times
  • The Revenant
  • RED
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Ruby & Quentin
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Intern
  • Dracula Untold
  • Shooter

Highly rated films Jasper missed

  • Lemonade
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople
  • I Am Not Your Negro

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more