2017

Jasper Behrensdorf Jasper Behrensdorf’s year in review

Jasper’s highest rated films

  • Hook

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Arthur & Claire

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • Mr. Magorium's Wonder Emporium

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 94 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Arrival

Jan 5

Most Watched

Wonder Woman

twice

Last Film

Hook

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Action
40 films
Drama
38 films
Sci Fi
28 films
Adventure
26 films
Comedy
26 films
Thriller
18 films
Fantasy
17 films
Mystery
10 films
Crime
9 films
Horror
8 films
USA
64 films
Germany
16 films
UK
13 films
Canada
9 films
France
7 films
Sweden
5 films
South Korea
4 films
Austria
3 films
Denmark
3 films
Hong Kong
3 films
English
79 films
German
16 films
Spanish
9 films
French
7 films
Swedish
6 films
Japanese
4 films
Korean
3 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Turkish
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jasper’s most liked review

The Running Man

★★★


Amber: Me and my big mouth. We should have taken the trip to Hawaii.
Ben: I had the shirt for it, but you fucked it up.

Surprisingly entertaining dystopian action film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

My Life in Orange
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2017

  • Hook
  • Mr. Magorium's Wonder Emporium
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Flatliners
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Justice League
  • The Nile Hilton Incident
  • Thor: Ragnarok
  • Mr. Long
  • War for the Planet of the Apes
  • Train to Busan
  • The Wailing
  • Blade Runner 2049
  • Avatar
  • It
  • Blade Runner
  • Wonder Wheel
  • Lucky
  • Tehran Taboo
  • The Square
  • Four Hands
  • Suburbicon
  • Casting
  • The Florida Project
  • Loving Vincent
  • The Big Sick
  • Animals
  • Django
  • Spoor
  • Arthur & Claire
  • Downsizing
  • My Life in Orange
  • Kedi
  • Kingsman: The Golden Circle
  • mother!
  • The Hitman's Bodyguard
  • Atomic Blonde
  • Small Town Killers
  • Kung Fury
  • Out Cold
  • No More School
  • The Dark Tower
  • Baby Driver
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Wonder Woman
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baywatch
  • Underworld: Blood Wars
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Bastille Day
  • Catwoman
  • Absolutely Anything
  • Transformers: The Last Knight
  • Wonder Woman
  • Headshot
  • Divergent
  • Gimme Danger
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Get Out
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Big Short
  • Lommbock
  • Lammbock
  • Whatever Works
  • The Red Turtle
  • Power Rangers
  • T2 Trainspotting
  • Trainspotting
  • Moonlight
  • The Other Guys
  • Merantau
  • Hidden Figures
  • Logan
  • Kundschafter des Friedens
  • The Running Man
  • Resident Evil
  • Sister Act
  • The Nut Job
  • La La Land
  • Marshland
  • Manchester by the Sea
  • The Handmaiden
  • Hell or High Water
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Arrival

Highly rated films Jasper missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Saturation
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more