Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★
Edit this entry  
14
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Ten

Ten

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shirin

Shirin

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Music Man

The Music Man

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Brats

Brats

1930
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Death Note

Death Note

2006
×
Edit this entry  
19
Opening Day of Close-Up

Opening Day of Close-Up

1996
×
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
Edit this entry  
18
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
After Life

After Life

1998
×
★★
Edit this entry  
18
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gheisar

Gheisar

1969
×
Edit this entry  
13
Sun Children

Sun Children

2020
×
Edit this entry  
09
De mon âme à ton âme

De mon âme à ton âme

2020
×
Edit this entry  
09
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★½
Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry