Farima has logged 37 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
31
The Lizard

The Lizard

2004
×
Edit this entry  
31
Women's Quarter

Women's Quarter

1966
×
Edit this entry  
31
Tehran Is the Capital of Iran

Tehran Is the Capital of Iran

1966
×
Edit this entry  
30
As Seen Through a Telescope

As Seen Through a Telescope

1900
×
Edit this entry  
29
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
★½
Edit this entry  
13
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Edit this entry  
12
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★
Edit this entry  
11
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
Edit this entry  
10
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry