katherine has logged 141 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belle

Belle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crimson Field

The Crimson Field

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Downton Abbey: A Moorland Holiday

Downton Abbey: A Moorland Holiday

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
XOXO

XOXO

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alice's Adventures in Wonderland (Royal Opera House)

Alice's Adventures in Wonderland (Royal Opera House)

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Penelope

Penelope

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry