• Conversations with Friends

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

  • The Northman

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★½

  • Fresh

    ★★★

  • Scream

    ★½

  • Spider-Man: No Way Home

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • House of Gucci

    ½

  • Eternals

  • The Humans

    ★★★½

  • The Bones

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★★

  • Boiling Point

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • My Brothers Dream Awake

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Bergman Island

    ★★★★

  • The Medium

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • After Yang

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • The Velvet Underground

  • Black Widow

  • Annette

    ★★

  • Luca

    ★★★½

  • Bestia

  • Bo Burnham: Inside

  • Mare of Easttown

  • Charli XCX: Alone Together

  • Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Shangri-La

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

  • Nian

  • The Blazing World

    ★★★

  • Palmer

    ½

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • Creating The Queen's Gambit

  • Long Toast

  • Songbird

    ½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • The Hand

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ½

  • The Queen's Gambit

  • Nocturne

    ½

  • Soul

    ★★★★

  • Ocean(s)

  • Run

    ½

  • Spontaneous

  • Sweat

    ★★★½

  • Little Fish

    ★★★½

  • American Murder: The Family Next Door

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ½

  • On the Rocks

    ★½

  • We Are Who We Are

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ½

  • In My Room