Sort by

Francisco Javier has logged 201 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Edit this entry  
25
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
½
Edit this entry  
23
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
27
Le bel esprit

Le bel esprit

2008
×
Edit this entry  
27
La Coupe Bernard Tapine

La Coupe Bernard Tapine

2018
×
Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Kids

Blue Kids

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry