Sort by

Francisco Javier has logged 28 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nian

Nian

2021
×
Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
No End

No End

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Heroes Don't Die

Heroes Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
Edit this entry  
12
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
Edit this entry  
09
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry