Jesse has logged 434 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
South Park: Post Covid

South Park: Post Covid

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Payback

Payback

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry