• Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru

    ★★★★★

    so… (sigh)… the minions… is great. and saw it at the movie theater. and my favorite is the one that turns into a um… chicken… i don’t know what the name is because none of them have names. i don’t think they have names. and um… i don’t know what to say but um… bye. and have a good day

  • Sonic the Hedgehog 2

    Sonic the Hedgehog 2

    ★★★★★

    “so… (big sigh)… sonic… is good. and i saw it at the movie theater, and my favorite is tails. because his voice is high pitched and it’s so cute he’s so so cute. but i have to go now, i have to go skateboarding. sorry”

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★½

    “um i like it! but turning red is the best”
    grandpa: no you can’t say that
    “yes i can! and today is my birthday, and i have a big easter plan today, so tell me happy birthday and happy easter to you. i hope you have a good day. goodbye. i’m done”

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★★★

    “um i loved it so much and my favorite character is mei. and i loved it so much that it’s probably my number two of my favorites. my first favorite is encanto. and at (during) the movie i ate tortilla chips and water. and i watched it with beebaw (grandpa) and suecy (aunt lucy). the end”

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

    “so my favorite character was the girl um was the girl was she was the one girl that died? well i like the girl that didn’t die. and i liked i liked freddy cause he’s cool”
    grandpa: -he’s not cool he’s scary!!! he has finger knives!!
    “ok so?”

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★½

    “encanto was good. i JUST WANNA SAY i like the one with the green glasses and i’m gonna eat a pretzel now”

  • Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

    Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

    ★★★★★

    “i loved it but my favorite part was… um… when…”
    do you wanna talk about why you like the wimpy kid movies so much?
    “because i like it”
    how many stars?
    “59”
    i can’t do that i’m sorry
    “5”

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★★½

    “so i like sing 2, and i like it, and i love it cause i got a kids pack, and my favorite candies, and they have blue slushies. and my favorite part is where the wolf guy pushes the red buttons. and happy new year, have a good day tomorrow, it’s supposed to snow 90% tomorrow- wait don’t actually say that i was just telling you”

  • A Christmas Story

    A Christmas Story

    ★★★½

    “my favorite part is when he’s wearing his footie jammies and his tongue got stuck to the pole. um it’s not really christmasy but i don’t know why. so just give a heads up christmas story and like and comment if you like it. and i hope you guys will like my review because i haven’t done a review in a long time. merry christmas!”

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★½

    “I liked it. I watched with Suecy And it’s fun and funny”
    how many stars
    “3.5”
    before you had it at 4.5. you like it less now?
    “i meant to say 4.5”

  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

    Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

    ★★★★★

    (received via text message, copied & pasted)
    >I liked it and I love it because it’s my favorite movie cause I love it and it’s funny
    >Wait actually
    >I liked it and I loved it because it’s my favorite movie because I love it and it’s funny because I love it it is my favorite movie.
    >(to me) Can face time
    >how many stars
    >5 starts

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    “i like it and it was good and”
    you say that about every movie. you say that exact thing about every movie, I’m just saying
    “i don’t know how to respond to that“