Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Belle

Belle

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
A Taxing Woman's Return

A Taxing Woman's Return

1988
×
★★
Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
28
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
Edit this entry  
16
Woman in Witness Protection

Woman in Witness Protection

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gourmet Baby

Gourmet Baby

2001
×
★★
Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Julia

Julia

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rachel and Her Grandfather Control The Island

Rachel and Her Grandfather Control The Island

2017
×
★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Silvestre Pantaleón

Silvestre Pantaleón

2012
×
Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dante's Lunch

Dante's Lunch

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pizza Toast & Coffee

Pizza Toast & Coffee

2021
×
Edit this entry  
31
The Craft of

The Craft of "Kissa by Kissa" — Bookmaking in Japan

2021
×
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes-People

Yes-People

2020
×
Edit this entry  
18
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
9/21/21

9/21/21

2021
×
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Comedy Central Presents: Mitch Hedberg

Comedy Central Presents: Mitch Hedberg

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Norm Macdonald: Me Doing Standup

Norm Macdonald: Me Doing Standup

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come From Away

Come From Away

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
One Cut of the Dead – Mission: Remote

One Cut of the Dead – Mission: Remote

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry