Sort by

alma has logged 156 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ted

Ted

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom of Finland

Tom of Finland

2017
×
★½
Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unknown Soldier

Unknown Soldier

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry