william has logged 587 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Great Smokey Roadblock

The Great Smokey Roadblock

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pin

Pin

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
100 Scariest Movie Moments

100 Scariest Movie Moments

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
★★
Edit this entry  
22
The future

The future

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pumpkin Song

Pumpkin Song

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wishing Apple

Wishing Apple

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lovegirl

Lovegirl

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mochibei

Mochibei

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cats' Gathering

Cats' Gathering

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★
Edit this entry  
22
Bruiser

Bruiser

2000
×
★★½
Edit this entry  
20
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trial: The Price of Passion

Trial: The Price of Passion

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stepfather II

Stepfather II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to Primetime

Welcome to Primetime

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hollywood's Greatest Villains

Hollywood's Greatest Villains

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Never Sleep Again: The Making of ‘A Nightmare on Elm Street’

Never Sleep Again: The Making of ‘A Nightmare on Elm Street’

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mysterious Two

Mysterious Two

1982
×
★★½
Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Making Fun: The Story of Funko

Making Fun: The Story of Funko

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Sanitarium

Sanitarium

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Diane Linkletter Story

The Diane Linkletter Story

1970
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dorothy, the Kansas City Pot Head

Dorothy, the Kansas City Pot Head

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Lake Placid vs. Anaconda

Lake Placid vs. Anaconda

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Lake Placid: The Final Chapter

Lake Placid: The Final Chapter

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bloodbrothers

Bloodbrothers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Starflight: The Plane That Couldn't Land

Starflight: The Plane That Couldn't Land

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
The Unspoken Truth

The Unspoken Truth

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heartstopper

Heartstopper

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry