• One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Slashed Dreams

    ★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • Female Trouble

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Buster and Billie

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★½

  • Ganja & Hess

    ★★★★★

  • Scarecrow

    ★★★½

  • The Last House on the Left

    ★★★½

  • Blacula

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Pink Flamingos

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★½

  • Multiple Maniacs

    ★★★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • Mondo Trasho

    ★★★½

  • The Alphabet

    ★★★★

  • Eggshells

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Hour of the Wolf

    ★★★

  • The Big Shave

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • The Endless Summer

    ★★★★½

  • Doctor Zhivago

    ★★★★½

  • Loves of a Blonde

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • A Shot in the Dark

    ★★★★½

  • The Heisters

    ★★★★

  • The Pink Panther

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★½

  • The Trial

    ★★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

  • Lolita

    ★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★½

  • The Curse of the Werewolf

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • The Misfits

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★½

  • Marty

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★