Sort by

frankie has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★½
Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Candyland

Candyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue

Blue

1993
×
Read the review Edit this entry  
23
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Offering

Offering

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Miller & Son

Miller & Son

2019
×
Edit this entry  
02
Curmudgeons

Curmudgeons

2016
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry