Jayce has logged 138 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Story of Robin Hood and His Merrie Men

The Story of Robin Hood and His Merrie Men

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pecker

Pecker

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
At the Waterfront After the Social: The Legacy of Sleepaway Camp

At the Waterfront After the Social: The Legacy of Sleepaway Camp

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Judy

Judy

2014
×
Edit this entry  
27
Delicacies of Molten Horror Synapse

Delicacies of Molten Horror Synapse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oxford vs. Martigues

Oxford vs. Martigues

1912
×
Edit this entry  
27
The Master of a Fashionable Game

The Master of a Fashionable Game

1910
×
Edit this entry  
27
Affairs of the Heart

Affairs of the Heart

1909
×
Edit this entry  
27
Monsieur Clown Among the Lilliputians

Monsieur Clown Among the Lilliputians

1909
×
Edit this entry  
27
The Living Fan

The Living Fan

1909
×
Edit this entry  
26
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Sword and the Rose

The Sword and the Rose

1953
×
★★½
Edit this entry  
26
Tall Tale

Tall Tale

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Calino's Baptism

Calino's Baptism

1910
×
Edit this entry  
24
Carabosse

Carabosse

1980
×
Edit this entry  
24
Come

Come

1995
×
Read prior review Edit this entry  
24
D.

D.

1997
×
Edit this entry  
24
Report

Report

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tartans of Scottish Clans

Tartans of Scottish Clans

1906
×
Edit this entry  
24
Eyeblink

Eyeblink

1966
×
Edit this entry  
24
The Good Egg

The Good Egg

1945
×
Edit this entry  
24
Coming!! Snafu

Coming!! Snafu

1943
×
Edit this entry  
24
Gripes

Gripes

1943
×
Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shrek in the Swamp Karaoke Dance Party

Shrek in the Swamp Karaoke Dance Party

2001
×
Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Nemo

Little Nemo

1911
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Is Blue

Black Is Blue

2014
×
Edit this entry  
20
The Gold Brick

The Gold Brick

1943
×
Edit this entry  
20
The Home Front

The Home Front

1943
×
Edit this entry  
20
Porky and Daffy in the William Tell Overture

Porky and Daffy in the William Tell Overture

2006
×
Edit this entry  
20
From: First Hymn to the Night – Novalis

From: First Hymn to the Night – Novalis

1994
×
Edit this entry  
20
Water Light

Water Light

1956
×
Edit this entry  
20
Delicate Porcelains

Delicate Porcelains

1909
×
Edit this entry  
20
Comic Mutations

Comic Mutations

1909
×
Edit this entry  
20
Le mouchoir rouge de Cholet

Le mouchoir rouge de Cholet

1913
×
Edit this entry  
20
How the Cowboy Makes His Lariat

How the Cowboy Makes His Lariat

1917
×
Edit this entry  
20
Sunset Limited, Southern Pacific Ry.

Sunset Limited, Southern Pacific Ry.

1898
×
Edit this entry  
20
Impulses

Impulses

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kull the Conqueror

Kull the Conqueror

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
49/95: thousandyearsofcinema

49/95: thousandyearsofcinema

1995
×
Edit this entry  
19
38/79: Sentimental Punk

38/79: Sentimental Punk

1979
×
Edit this entry  
19
37/78: Tree Again

37/78: Tree Again

1978
×
Edit this entry