Sort by

Frankie has logged 57 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Attack on Titan: No Regrets

Attack on Titan: No Regrets

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Courier

The Courier

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry