Frankie @ Sundance 2022 has logged 74 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bay

The Bay

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ten Years of La Haine

Ten Years of La Haine

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★½
Read the review Edit this entry