Sarah has logged 56 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Civil War Sickness

Civil War Sickness

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
24
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Too Sad to Tell You

I'm Too Sad to Tell You

1971
×
Read the review Edit this entry  
20
Kitty

Kitty

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Once and Forever

Once and Forever

2015
×
Edit this entry  
08
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
03
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry