Sort by

eva has logged 66 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
X-Girl

X-Girl

1995
×
★★
Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Everest

Everest

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
½
Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Neighbors

Neighbors

2014
×
½
Edit this entry  
22
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
South Wind

South Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Act

The Act

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★½
Edit this entry  
14
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★½
Edit this entry  
13
Chickens Scared by Torpedo

Chickens Scared by Torpedo

1887
×
★★
Edit this entry  
13
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
★★★
Edit this entry  
13
Woman Throwing Baseball

Woman Throwing Baseball

1887
×
★★
Edit this entry  
13
Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

1888
×
★★
Edit this entry  
13
Cockatoo Flying

Cockatoo Flying

1887
×
★★
Edit this entry  
13
Boys Playing Leapfrog: Side View

Boys Playing Leapfrog: Side View

1887
×
½
Edit this entry  
13
Brighton Street Scene

Brighton Street Scene

1888
×
★½
Edit this entry  
13
Skeleton of Horse

Skeleton of Horse

1881
×
★★
Edit this entry  
13
The 1882 Transit of Venus

The 1882 Transit of Venus

1882
×
Edit this entry  
13
Elephant Walking

Elephant Walking

1887
×
Edit this entry  
13
Child Bringing Bouquet to Woman

Child Bringing Bouquet to Woman

1887
×
★★★
Edit this entry  
13
L'Homme Machine

L'Homme Machine

1885
×
★★★
Edit this entry  
13
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
★★
Edit this entry  
13
The Kiss

The Kiss

1882
×
★★★
Edit this entry  
13
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★
Edit this entry  
13
Human Figure in Motion

Human Figure in Motion

1884
×
★★
Edit this entry  
13
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Edit this entry  
13
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
13
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Edit this entry  
13
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★
Edit this entry  
13
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★½
Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Edit this entry  
12
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★½
Edit this entry