Sort by

vee has logged 188 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Intern

The Intern

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Reaping

The Reaping

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The First Monday in May

The First Monday in May

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deprogrammed

Deprogrammed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ulterran

Ulterran

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
White Girl

White Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Date and Switch

Date and Switch

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iliza Shlesinger: Confirmed Kills

Iliza Shlesinger: Confirmed Kills

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry