vee has logged 63 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Sisters with Transistors

Sisters with Transistors

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Fascination

Fascination

1979
×
Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gumnaam

Gumnaam

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meg

The Meg

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thirst

Thirst

1979
×
Read the review Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
So Pretty

So Pretty

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
Read the review Edit this entry