Sort by

vee has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
18
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Metalhead

Metalhead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Read the review Edit this entry  
31
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
Read the review Edit this entry  
11
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strawberry

Strawberry

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Electrical Gaza

Electrical Gaza

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Future, They Ate from the Finest Porcelain

In the Future, They Ate from the Finest Porcelain

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nation Estate

Nation Estate

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Magical Substance Flows Into Me

A Magical Substance Flows Into Me

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Sketch of Manners (Alfred Roch's Last Masquerade)

A Sketch of Manners (Alfred Roch's Last Masquerade)

2013
×
Edit this entry  
16
Blessed Blessed Oblivion

Blessed Blessed Oblivion

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Space Exodus

A Space Exodus

2008
×
Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry