RSS feed for John

John has logged 35 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Derek Special

Derek Special

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry