• The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Robin Robin

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★

  • Being James Bond

  • Free Guy

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Annette

    ★★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Undoing

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • Mulan

    ★★

  • The Decline

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Nest

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Watchmen

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Gemini Man

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★

  • The Two Popes

    ★★★½