François has logged 158 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Edit this entry  
18
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howards End

Howards End

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry