Sort by

Felix has logged 256 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Four Against the Bank

Four Against the Bank

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
Edit this entry  
26
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
16
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Bloom of Yesterday

The Bloom of Yesterday

2016
×
Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frantz

Frantz

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
White Dog

White Dog

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
Edit this entry  
29
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Edit this entry