Sort by

Molly has logged 37 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read other review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
Edit this entry  
21
Renoir

Renoir

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read other review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Submarine

Submarine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gemma Bovery

Gemma Bovery

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry