Sort by

molly has logged 41 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Making of Star Wars

The Making of Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry