emi has logged 69 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laggies

Laggies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry