Sort by

Gabriel has logged 66 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Up!

Up!

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
Read prior review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
26
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
Read the review Edit this entry  
25
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singles

Singles

1992
×
★★½
Edit this entry  
19
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love

Love

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
15
The Big Doll House

The Big Doll House

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★
Edit this entry  
12
Vixen!

Vixen!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry