Sort by

Gabriel has logged 283 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eat the Rich

Eat the Rich

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
22
The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

2020
×
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shakespeare's Mother: The Secret Life of a Tudor Woman

Shakespeare's Mother: The Secret Life of a Tudor Woman

2015
×
★★
Edit this entry  
24
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Live In San Francisco '16

Live In San Francisco '16

2020
×
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Vétérane

Vétérane

2017
×
Edit this entry  
07
Mayday Relay

Mayday Relay

2016
×
Edit this entry  
07
Backstory

Backstory

2016
×
Edit this entry  
07
Le skate moderne

Le skate moderne

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ouija

Ouija

2014
×
Edit this entry