Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Clove and The Rose

The Clove and The Rose

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dry Movie

Dry Movie

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Basic Sanitation, The Movie

Basic Sanitation, The Movie

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Where I Grow Old

Where I Grow Old

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Madame Tutli-Putli

Madame Tutli-Putli

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Butterfly

Butterfly

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Hell

Hell

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry