Sort by

gabriellemcosta has logged 216 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Draft Day

Draft Day

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee

The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee

2017
×
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Random Hearts

Random Hearts

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt & Anderson Cooper

Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt & Anderson Cooper

2016
×
Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pelosi in the House

Pelosi in the House

2022
×
Edit this entry  
14
Alone Together

Alone Together

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Devotion

Devotion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
'Twas the Fight Before Christmas

'Twas the Fight Before Christmas

2021
×
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bounce

Bounce

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry