Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swamp Water

Swamp Water

1941
×
★★★
Edit this entry  
13
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
Read the review Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Valley of Decision

The Valley of Decision

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★½
Edit this entry  
31
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
China

China

1943
×
★★★
Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss and Make-Up

Kiss and Make-Up

1934
×
★★½
Edit this entry  
12
Midnight Mary

Midnight Mary

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murders in the Zoo

Murders in the Zoo

1933
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tobacco Road

Tobacco Road

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sundown

Sundown

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ladies Courageous

Ladies Courageous

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
And Now Tomorrow

And Now Tomorrow

1944
×
★★½
Edit this entry  
10
This Is the Night

This Is the Night

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
Read the review Edit this entry