• Hush... Hush, Sweet Charlotte

    ★★★★

  • Phantom Lady

    ★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Love Is News

    ★★★★

  • That Wonderful Urge

    ★★★★½

  • Rachel and the Stranger

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Along Came Jones

    ★★★½

  • Employees' Entrance

    ★★★½

  • Man's Castle

    ★★★

  • Whirlpool

    ★★★★

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★★

  • Ava

    ★½

  • The Mating Season

    ★★★

  • Platinum Blonde

    ★★★★