Elle Coleman has logged 35 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mercy Black

Mercy Black

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry