Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The House

The House

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Edit this entry