Sort by

Matthew has logged 152 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
23
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
How to Build a Time Machine

How to Build a Time Machine

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
02
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Waxwork

Waxwork

1988
×
Edit this entry  
01
Out Cold

Out Cold

2001
×
Edit this entry  
01
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Looker

Looker

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shane

Shane

1953
×
Read the review Edit this entry  
23
Kingpin

Kingpin

1996
×
Edit this entry  
23
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stripes

Stripes

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Challenge

The Challenge

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
Strokes of Genius

Strokes of Genius

2018
×
Edit this entry  
09
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry